Návrat na hlavní stránku
dvanáct dvanáct dvanáct
příští slezina: 6. 4. U Šumavy
8. 3. 2023 - Vynášení Morany
Dávno před tím, co ukazovali v televizi záběry, jak se v tuzemsku oslavuje konec Opilce na Pražském hradě, napadlo mne uspořádat „Vynášení Morany“ zrovna na ten slavný den ukončení ne jedné zimy, ale desetileté ostudy.
A tak jsme se sešli U Černého Vola, dali jedno či dvě piva a vypravili se přes Hradčanské náměstí, po Nových Zámeckých schodech, přes Malostranské náměstí až dolů řece. Hrdě jsem nesli upravenou „monstranci“ - na donesený smeták jsme připevnili titulní stranu z Respektu, kde byl „náš“ bývalý prezident mnohonásobně zobrazen a z dalších jeho podobizen byly složeny papírové vlašťovky. Místo obdoby trestání nepoctivých pekařů, kteří šidili prodávané pečivo a byli za to z Karlova mostu namáčeni do Vltavy, jsme volili diskrétnější, za to symbolicky přesnější místo dopadu toho symbolu odcházející desetileté zimy: Obrázky i vlašťovky byly vhozeny do Čertovky. Svůj k svému.
PS.: Smeták se vrátil domů. Pro takového … by ho bylo škoda hodit také do vody.
Pepa
23. 2. 2023 - Pepova vycházka uprostřed týdne č. 2
Bylo nás dvanáct a pes. Pravda, někteří nebyli na vycházce a někteří nebyli v cílové kavárně. Bylo to částečné opakování prvního úseku Botiče, o kterém se na 12kových stránkách praví:
„podzim 2004 Botič I ústí do Vltavy – Michelská plynárna, Řezákův památný průlez dlouhou prolejzačkou na Folimance“
Tak ta dlouhá prolejzačka tam už není, zato tam je stánek s pivem. Pepou avizovaným překvapením byl nedávný vršovický sesuv.
Dalším překvapením účast Jirky Waltera, kterého už léta nikdo neviděl: Pes byl Zirina, která rezolutně odmítla Petrofem zamýšlenou odbočku k vinařskému pavilonu na Grébovce, kde se Petrof ženil, a vyrazila s davem.
Do cílového Café Sladkovský jsme vstoupili bohatě před otevírací dobou. Zatímco mě překvapilo, že jsem tam už byla, mnohé uzeniny milující pány zase překvapila nabídka jídel. Zase se dozvěděli, co je to hummus a tabouleh.
Díky, Pepo!
Helenka

28. - 29. 1. 2023 - „Jánky" v Úpě
Jánky v Úpě se uskutečnily v JAROŠOVĚ (včetně volebního guláše).
Lyžařský víkend začal mailovou zprávou od Helenky, že všechno je jinak. V pátek jsme se dozvěděli, že chalupa v Úpě je obsazená.
Helenka napsala, abychom vybalili, vrátili jízdenky a zkusili to brát s nadhledem, což jsme vzali. Hanča reagovala: „Ahoj kamarádi, zatím nevybalujte. Nechcete za mnou přijet do Jarošova na chalupu?“ A my jsme jeli. Já s Helenkou v pátek přes Pardubice. Šly jsme volit do školy, kam chodila Helenka do první třídy. Potkaly jsme tam Julka. V jarošovské chaloupce jsme se všichni setkali v sobotu dopoledne. Podnikli jsme výlet Roudenským údolím na Polanku, kde jsme poobědvali smaženou rybu. Na zpáteční cestě jsme si u Pepíčka ve Vranicích dali pivo. Výlet se vydařil až na to, že všude byl led a Helenka upadla. Volební hlasy byly sečteny a výsledek voleb stvrzen přípitkem 12-letým rumem a výtečným volebním gulášem od Hani. V neděli jsme vyrazili do Městských Maštalí. Původní návrh jít někam do hospody na oběd byl zamítnut, protože v chalupě zbyla spousta nedojedených zásob. Dámy z nich uvařily výborný oběd.
Byl to moc krásný víkend a velké díky všem organizátorům.
Černá tečka byla, že si Helenka ruku zlomila, ale to jsme se dozvěděli až v pondělí.
Magda
Fotky od Hanči, Magdy a Tomáše (Jméno: TomK, heslo: 012023)

25. 1. 2023 - Víkend uprostřed týdne
25. 1. 2023 jsme zásluhou Pepy Berana navázali na úspěšnou nohybskou tradici „víkendů uprostřed týdne". Sešlo se nás 7 dvanáctkových, Petrof a pes. Důkladně jsme si prohlédli klášter na Bílé Hoře. U mohyly nás šéfová trasy zahřála panáčkem. Nahlédli jsme za plot hřbitova Smíření a po běžeckých stopách jsme obkroužili oboru až k letohrádku Hvězda. Cesta do Veleslavína nebyla jednoduchá, ale Pepa nás odměnil hospodou U řezníka, kde báječně vaří zlý kuchař. Rozloučili jsme se pohárkem a už se těšíme na příští poslední středu v měsíci.
Díky, Pepo!
Eva a Olda

Předchozí roky:
1999, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022