Návrat na hlavní stránku
dvanáct dvanáct dvanáct
příští slezina: 6. 6. výjezdní!!!
12. - 14. 12. 2008 – Silvestr – Poezie
"Silvestra jsme oslavili v krásném penzionu u tradičně pohostinných Matoušků 12. 12. za 12 minut 12, i když se někteří hosté, že Havroši, těšili, že Silvestr bude 13. Nebyl."
Helenka
"Jó, Silvestr . . .
Já si jen pamatuji, že po Silvestru „Ištvánova běžecká“ sestávající z Ištvána a mě dorazila k Mexiku zamčenému na řetěz – neomylně po rozvrtaném sněhu na silničce (takže více na pěškách než na běžkách), zatímco kousek vedle silničky byla pěkná stopička... Ale jinak nádhera a všude jinde otevřeno."
Jindra
"V té době sekce „Bukovec“ vyrazila opačným směrem, po lyžařském krosu přes dost mokré rašeliniště pokračovala nejprve přes kameny podél trati a pak po vysněžené silničce nahoru podél Jizery a po několikanásobném odstranění nalepeného sněhu z lyží až do hospody pod Bukovcem. MIrka Nigrinová sice měla velké oči a říkala něco o Smědavě, ale my, co víme, jsme to vzali přes bunkr kolem přehrady do Polubného, kde někteří skončili ve Sportu a jiní v Kapitánovi, někteří zvládli obojí. A cestou jsme viděli celé Jizerky, protože bylo krásně."
Helenka
"Skupina „holky Šinkovy a jejich švagři“ se vydala přes Hvězdu do Pasek. V chatě pod Štěpánkou, kde jsme trávili Silvestra 2003, se sešlo povícero dvanáctkářů a využilo místní pohostinnosti stylu „dáte si čaj nebo čaj?“ Zaplať pánbů za placatice. Ale v Pasekách na Prdku už bylo lépe. (Odtud začíná Jindřina „Ištvánova běžecká“.) Jízda po sjezdovce dolů byl zážitek, ale válením sudů by to asi bylo bývalo rychlejší, alespoň co se mě týče. Bufet u vleku to spravil a vyrazili jsme šleprem nahoru na zpáteční cestu. Ovšem sportovní Vokáčili vystoupili už v půlce, aby si ten kopec užili.
A pak už byl novoroční večer v Poezii a bylo dobře. Až na Hani, která si vzpomněla, že už nemá žlučník a že na to měla myslet na Prdku (chleba se škvarkovým sádlem), v bufáči u vleku (bramboráčky) a při večeři (guláš).
Řezák
A na závěr korespondence Helenky s paní Pavlínkou.
Fotky od Slezáků.
Fotky od Honzy.

7. - 9. 11. 2008 – 160 let v Lesním Zátiší
"Svědectvím toho, jak čas letí, je, že se i dva tak mladí hoši jako Julek a Míra dožili dospělosti, kterou se rozhodli náležitě oslavit s kamarády. A aby v tom nebyli sami, připojil se k nim i zkušený Albert, takže v pátek 7. listopadu se začali sjíždět do Lesního zátiší u Mostku obtěžkáni dary pro oslavence nejprve automobilisté, ale dorazila i dopravně kombinovaná sekce autobus – vlak – hospoda v Mostku – Fuchsovic auto – nohy. Kromě Míry však chyběli oslavenci!!!!! Ale zato jsme mezi sebou po dlouhé době přivítali třeba Švarcku (bez čuby), schovanky Majku a Stáňu (s Lubošem) a Janu a Jirku Waltrovy, jakož i hosty (nyní) z jiných tras a malinkého Matýska s maminku Haničkou.
Naštěstí během deštivé soboty, kdy někteří navštívili ZOO ve Dvoře a jiní nostalgicky chatu na Zvičině, dorazili i druzí dva jubilanti. Takže oslavy mohly vypuknout. Darů, jídla, pití, legrace a kupodivu i hudby bylo (i díky hostům) dost. Doufám, že někdo zdokumentoval Alberta v montérkách a Julka manekýna převlékajícího darovaná trička.
A v neděli vysvitlo sluníčko, Albert s Janou nasbírali koš hub a my se rozjeli/rozešli směrem domů."
Helenka
Fotky od Petrofa a Andrey.

18. 10. 2008 – Povolební guláš u Řezáků
Na přání Jindry byly provedeny volby do senátu dle místní Satalické kandidátky, a to s těmito výsledky:
Počet přítomných – 15
Počet oprávněných voličů – 14
Počet odevzdaných hlasů – 14, tj 100%
Z toho platných hlasů – fuj, tj. skoro 93%

Oficiální výsledky 1. kola:
Č. kandidáta Kandidát Strana Počet hlasů tj. procent
1 Tomáš Kladívko ODS 1 7,69
3 Zuzana Baudyšová SNK ED 2 15,38
6 Vlastimil Ježek KDU-ČSL 6 46,15
7 Ladislav Hrabal SZ 1 7,69
9 Vít Olmer SOSPRAHA 1 7,69
10 Šárka Weberová SOS. 2 15,38

1. Nikdo z kandidátů nezískal nadpoloviční většinu hlasů, takže dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů by měli postoupit do druhého kola.
2. Nikdo z přítomných nevěděl, jak volební zákon řeší situaci, kdy by do druhého kola měli postoupit více než dva kandidáti.
3. Nikdo z přítomných neprojevil zájem zúčastnit se druhého kola, takže hrozila patová situace.
4. Za daného stavu se Řezák prohlásil za volební komisi a vyhlásil vítězem lokálních voleb Vlastimila Ježka.

Pro zajímavost, jak dopadly volby všude jinde na Praze 9, kromě výše zmíněného volebního subobvodu:
1. kolo:
Tomáš Kladívko ODS – 30,78 %
MUDr. Jiří Koskuba ČSSD – 25,43 %
Ing. Zuzana Baudyšová SNK ED – 14,51 %
Ing. Evžen Smrkovský CSc. KSČM – 8,82 %
Mgr. Vlastimil Ježek KDU-ČSL – 6,97 %
Ing. Ladislav Hrabal CSc. SZ – 5,32 %
Petr Cibulka PB – 4,84 %
JUDr. Šárka Weberová SOS – 1,55 %
Mgr. Vít Olmer SOSPRAHA – 1,00 %
MUDr. Bohdan Babinec CSc. NS+SZR – 0,72 %
2. kolo:
Tomáš Kladívko ODS – 54,05 %
MUDr. Jiří Koskuba ČSSD – 45,94 %

17. - 21. 9. 2008 – Pidistezka v Roháčích
Dole pršelo, nahoře padal sníh, ale mezi tím byla chata a v ní společensky výživno.
Poslední dopis od Dušana a Šéfíka.
Fotky od Helenky.
Fotky od Karla.
Fotky od Honzy.
Fotky od Šéfíka.
Fotky od Kloučků na serveru Rajče.
Fotky od Dušana.

2. - 10. 8. 2008 – Voda
Zpráva od Šéfíka a Honzy.
Fotky od Šéfíka.
Fotky od Honzy.

12. 7. 2008 Červencová neptačí slezina
"Neptačí slezina 12.7.2008 se jak jinak, vydařila.
Původní záměr ZOO – U Lišáka – Slamník byl na závěr rozšířen o návštěvu Kabinetu. Účast byla hojná, někdo přišel, někdo odešel. Jako vždy jsme si na WC v Kabinetu zopakovali mluvnické vzory podstatných jmen a pro Ptáka byl nejdůležitější 5.tý pád: voláme – stroje! Večer byl zakončen v duchu irských písní, protože se objevila omladina (kamarádi slečny hostinské) a tak moc krásně hrála.
Díky organizátorům."
Magda
"Na Slamníku bylo veselo (obr. 1, obr. 2). Šéfík se věnoval ručním pracem (obr. 3), Ála vše z dáli pozorovala (obr. 4). Zebry (obr. 5) si k jídlu nikdo nedal. Čerstvá rentiérka (obr. 6) přišla zase pozdě." Helenka

21. 6. 2008 – Tradiční (třetí) degustace u Jurků
"... se jako obvykle vydařila. Jednu chvíli nás bylo čtrnáct, ale vlastní degustace se zúčastnil ten nejlepší možný počet! Cédéčka se smrskla na dvě a plánovaný útok od Plzně byl splněn. (Kdybyste někdy jeli přes Dobřív, neváhejte a navštivte zdejší vodní hamr – unikátní zážitek. Na druhou stranu kdybyste někdy jeli na kole z Podluh do Hostimic, tak nejezděte po červené, nota bene když se jí neumíte držet a pod kopcem se vám ztratí. I když je pravda, že to byl taky zážitek...)
Byla podbrdská bramboračka s houbama, bylo domácí pivo "Brdský bahno", a to ležák 12 - 14 i tzv. hořká voda. A bylo jak jinak než 12 degustačních vzorků a na závěr krční fréza. Zápis dělal tentokrát Pepa Beran a čekali jsme na jeho zveřejnění proklatě dlouho, až se nakonec Pepa na listopadové slezině přiznal, že ho asi ztratil...
Jurkům budiž díky."
Řezák
Fotky od Honzy.

23. - 25. 5. 2008 Cyklo-pěší víkend Toulovcovy maštale
Čas strávený U Toulovce se do života nepočítá.
"Až v sobotu večer nám došlo, že jsme se připletli do rodinné sešlosti – akce se zúčastnili Pochmani, Řezáci, otec Julkova dítěte a Hujeři.. A těch bylo. (Katka s Fousem, Slezáci, Ištváni a Irena.)
Ale popořadě: Páteční večer u Katky s Fousem byl poklidný, konverzační, doplněný Katčinou sekačkou, přehršlí vín a dušanovicí.
Sobotní cyklotrasa jarní, příjemně zvlněnou krajinou byla vysloveně pohodová, hospod bylo dostatek a když už byla některá zavřená, tak jsme si ji otevřeli. Oběd v Luži, kde je na jedné straně náměstí radnice a na každé ze zbývajících tří stran alespoň po jedné hospodě. Ale v Luži je také monumentální poutní kostel Panny Marie a zřícenina hradu Košumberk. Vřele doporučuji k návštěvě.
K večeru jsme se postupně všichni sešli v kouzelném údolí Novohradky na verandě U Toulovce a pak se jedlo, pilo, hrálo a zpívalo, došlo i na zakázané písně. Mimochodem, ten otec Julkova dítěte byl kytarista Libor z osmičky a jeho dítě patří mezi pacienty pana doktora Slezáka. Jo, a pan doktor se nám večer pěkně rozjel, jak je vidět z jeho účtu. Nevím, kde a jak se přes den toulali opěšalí Ištváni, ale večer v hospodě byli v takovém rozmaru, až se mazlili a pak z toho usnuli.
V neděli nás zaskočilo, že i kousek od Pardubic se musí jezdit do kopce, i když Fous tvrdil, že nejbližší hory jsou Krokonoše. Byl za to náležitě potrestán – jak známo, v Pardubicích a okolí se obvykle píchá a defekt tentokrát postihnul právě jeho. Ale jinak bylo parádně – sluníčko, koupací lom u Skutče, goticko-dřevěný kostel v Kočí, přívětivé občerstvovny...
Díky, Katko, Sylvo, Julku a Fousi."
Řezák

8. - 11. 5. 2008 – 50. Stezka   Pořádá TAK

Orientační mapka
"Padesátá stezka se nadmíru vydařila. Vydařily se nocleh i večerní posezení v Jabloném, v dvakrát Krompachu a přes počáteční Albertovy obavy i na Lužické boudě. Rovněž se vydařilo počasí, krajina, kterou jsme všechny čtyři dny procházeli, hospody v této krajině, společnost a kupodivu i každovečerní hraní. Díky všem, kteří se na tom nějak podíleli (Netíci, Magda, Jindra a svatý Petr)."
Helenka
Dvanáctkový sonet.
Jak viděl Stezku Vašek TUKi Štetka.
Fotky od Šéfíka.
Fotky od Olinky.

1. 5. 2008 Vinořský potok
"Za slunného prvomájového dopoledne jsme v Brandýse nad Labem, posilněni dobrou kávou a dobrým pivem, objevili ústí potoka (obr. 1), který jsme pak pilně sledovali. Důležitá zastávka byla pod kvetoucí třešní sakurou (obr. 2), kde pánové (posilněni nejen griotkou) zulíbali dámy (posilněné nejen griotkou). Alejí prvňáků (obr. 3) - ahoj Deniso - jsme pokračovali rozkvetlým (obr. 4), leč bohužel otevřených hospod zcela prostým krajem. Ze zoufalství jsme se z vlastních zásob občerstvili u benzínky (obr. 5), ale naštěstí to do Vinoře nebylo daleko. Tam, na hlavní ulici ve vzdálenosti snad 12 metrů, byly otevřené hospody hned čtyři, ale Řezák, jako velitel Vinořského potoka, nám nedal na vybranou a zavedl nás k Číňanům. Tam se ukázalo, že ptáci (obr. 6) jsou opravdu všude. Pochutnali jsme si všichni, ale nejvíce asi Vokáči (obr. 7): Honza na kuličkách pozoru hodné chuti a Ála na smažených alašídách (to sou nolmalni bulaky, pravila veselá obsluhující Číňanka). Občerstveni jsme vyrazili k prameni (obr. 8), kam někteří z nás skutečně došli. Je opravdu v rybníčku ve Kbelích."
Helenka
"Zapomněla jsem ještě na jeden obrázek. Zařadit ho můžeš kamkoliv mezi ústí a pramen, ale myslím, že to je mezi Vinoří a Kbely. Všimni si telefonujícího Pepy. Hezký víkend."
H.

12. 4. 2008 Neptačí slezina
"Neptačí slezina 12.4.2008 se velice zdařila, asi proto, že ji zorganizovali Ptáci. V Brdech byly nalezeny dvě Gagarinovy stopy!
Stopu zanechanou v jednom mladém dívčím srdéčku najdete v Kohoutku, na stopu nalezenou poblíž bývalé raketové (?) základny si počkejte na květnovou slezinu v dubnu.
Z úcty k Ištvánovi jsme slezinu protáhli až do následujícího dne, kdy byl po ranním 3/4 na 9 Ištván vyštván busem na Dezob bez čísla (doufám, že slavně zvítězil)."
Jindra
PS: Dezob bez čísla nevyhrál Ištván, nýbrž Helenka! (Je soutěživá.)
Fotky od Ládi.
Ona známá píseň.

22. 2. 2008 – Superslezina
"Superslezina se konala 22.2. jak bylo domluveno ve dvou propojených saloncích v restauraci Uterus – roh Kateřinský, Lipovky a Viničný. Jitka vzala organizaci zodpovědně a tak přišlo mnoho starších členů dvanáctky včetně Tlustýho a Květky. Díky notebookům (kde se prohlížely fotky) a kronikám (kde byla i malinkatá Řezáčata a Vokáčata) bylo vzpomínání bezva. Byly přítomny i kroniky od Ptáků, ač ti přítomni nebyli. Ke konci sešlosti jsme si zazpívali hymnu a na závěr: Jitko díky moc, že jsi vše dala dohromady."
Magda

10. 2. 2008 – Říčanský potok – závěrečná etapa
"Další, tentokrát Říčanský, potok za námi. Shodli jsme se, že pramení v Tehově v rybníce pod návsí (obr. 1). Veselo bylo už ve vláčku cestou tam (obr. 2). Láďa, opět ve svém kraji (obr. 3, obr. 4), se ukázal na výši situace (obr. 5). Ale pak nás čekala úvodní zrádná část cesty tunelem (obr. 6). To nás tak unavilo, že jsme museli využít služeb pohostinských zařízení jak ve Světicích, tak v Tehově. Tam si paní hostinská pochvalovala, že tak veselou společnost už dlouho nezažila. A celou akci dobře charakterizovala Jindra: Poprvé jsem vypila víc piv, než ušla kilometrů. A proto není divu, že veselo bylo i cestou zpátky (obr. 7, obr. 8, obr. 9)."
Helenka

12. 1. 2008 – Závěrečná Ptačí slezina
"Poslední ptačí slezina se velice vydařila. Slibovaná vyhlídka opravdu stála za to ( první i druhá ). Obsadili jsme takřka polovinu hospody Na Parukářce. Do prezenční listiny se zapsal jak nejmladší, tak nejstarší účastník. Ale dlouho jsme neposeděli, protože Pták nás zmrzlou cestičkou hnal do další hospody, taky proto, že tam měl slevu. My tam pojedli mimo jiné skvělý tatarák a popili panáky od šéfa akce. A opět jsme pokračovali do další hospody U Havrana, odkud nás po chvíli vyhnala reprodukovaná hudba do přilehlého sklípku, kde konečně došlo k vyhlášení vítězů (kromě Ptáků se všech ptačích slezin zúčastnili Jindra, Honza a Ištván j.h.). Tam jsme si čepovali sami (a mně došly baterie ve foťáku, ale Bohunka stále fotila).
Takže vám, Bohunko a Ptáku, moc děkujeme a doufáme, že budete chodit na neptačí sleziny stejně rádi, jako my jsme chodili na vaše ptačí."
Helenka
Fotky od Honzy.

Neptačí sleziny
"Protože Ptáci již nereflektují na tzv. ptačí sleziny, dovolujeme si vyhlásit pro rok 2008 na každého 12. v měsíci sleziny neptačí, nejlépe v hospodách, kde jsme nikdy sleziny neměli, ale z nějakého důvodu se někomu z nás budou zdát zajímavé.
Současně vyhlašujeme pro neptačí sleziny tajnou průběžnou soutěž, jejíž výsledky budou vyhlášeny na poslední neptačí, která je doufejme zatím v nedohlednu. 
Na shledanou (zejména s Ptáky) se těší
Pochmani"

Předchozí roky:
1999, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023