Návrat na hlavní stránku
dvanáct dvanáct dvanáct
příští slezina: o prázdninách operativně
Ptačí sleziny – každého dvanáctého v měsíci
Vulpes pilum mutat, non mores. (Liška mění srst, nikoli zvyky.)
Na vysvětlenou – jsme zvyklí chodit na sleziny, ale hospod už jsme vystřídali řadu. A tak Ptáci vymysleli, že je všechny postupně navštívíme. Sledujte e-maily, protože z principu akce vyplývá, že se sejdeme pokaždé jinde. (A termíny bych, při naší flexibilitě, bral taky opatrně.)

22. 12. 2007 – Motolský potok
Fotky od Šéfíka

12. 12. 2007 – 12. Ptačí slezina U Karla IV.
To by se Ludvík divil!
Pták se sice tvářil, že za nic nemůže, ale objednal obsluhu nahoře bez a živou (!) hudbu. Tak intenzivně se na 12kové slezině už dlouho nehrálo. Bohužel také hlučně, takže jsme nakonec odešli dříve, než jsme původně plánovali.
Ale předtím si někteří z nás ještě stihli dát taneček (zase jsi, Řezáku, chyběl nevhod) a polka oslavenkyně Evy s Vladem dokonce vzbudila obdiv celé hospody. Panáky tekly proudem, protože vedle již zmíněných padesátin oslavovali babi a děda Beranovi narození vnuka Toníka, kterému se podařilo piřjít na svět dvanáct minut před dvanáctou dvanáctého dvanáctý. Účast byla hojná.
Pochmani věnovali ve prospěch trasy dvě stovky, které prokonzumovali v nedaleké restauraci U Kroka, kam obětavě došli pro chybějící razítko.
Helenka
Fotky od Honzy

7. - 9. 12. 2007 – Silvestr Mísečky
Já vím, že se při tanci nemusí plužit, ale já bych stejně raději zůstala sedět.
(Řekla Ála v sobotu večer, když ji Honza zval na parket.)

Na Silvestru bylo báječně, chata moc pěkná (Dario, díky), personál vstřícný. A jak to je hodně vysoko, byla tam spousta sněhu a v neděli ještě další padal. Silvestrovský večer se nadmíru vydařil, dokonce se více než tři hodiny souvisle hrálo (díky Mírovi, Julkovi, Šéfíkovi a Petru Dykovi j.h.), a taky se trochu tančilo. Ale nejdříve ze všeho se připíjelo Jardovi Bendovi, který se zřejmě zalekl toho, že by mu jeho bývalá trasa zase připravila na Štědrý den nějaké překvapení, a tak raději přijel dopředu oslavit svých 5x12 křížků. Kompromisní trasový dar dvanáct třináctistupňových piv zaujal rozmanitostí značek nejen oslavence.
Zatímco v sobotu většina účastníků projevila sportovního ducha a vydala se nahoru na Vrbatovku (kde bylo příjemně) a někteří došli až na Labskou, kde konstatovali, že pokud ji zbourají, tak to žádná škoda nebude, v neděli většinu lidí přepadla lenost a touha po domově, kam za hustého sněžení záhy odjeli.
Sepsala Helenka a s jejím bianco souhlasem doplnil Řezák
Fotky od Bohunky

12. 11. 2007 – 11. Ptačí slezina Nová paluba
Helenka píše třináctého třináctce:
Mimochodem, včera jsme v rámci našich ptačích slezin navštívili hospodu Nová paluba na Smíchově, kde jste kdysi mívali i vy sleziny – asi byste ji nepoznali. Zahulený sklepní salónek se zvětšil dvakrát (patrně o vedlejší sklep), má okna do dvorka, je tam velice příjemné posezení a zdaleka tam není tak zahuleno, jako bývalo. I když vašim kuřákům by se možná i ten dým podařil.
Helenka
Prezenční listina
Fotky od Honzy

9. - 11. 11. 2007 – Noční DezOrientační Běh
Bylo hůř a lidi šli
Byli jsme stejně mokří jako tuháňská slepice, naštěstí výrazně živější. Helenka s Jindrou sepsaly naprosto vyčerpávající zprávu.

12. 10. 2007 – 10. Ptačí slezina
Byla u Drdáka U dudáka na Žižkově. Přítomní ocenili příjemně zkultivované prostředí, jenom pořád okukovali futro s panty a nemohli se dohodnout, zda tam za dob našich slezin byly zasazené dveře, čili nic. Ptáci opět propagovali názor, že ptačí sleziny byly myšlené jako akce na letošní rok a tudíž by v prosinci měly skončit. Nezdá se, že by se setkali s všeobecným souhlasem, nota bene když člověk letmým pohledem do prezenčního sešitu zjistí, že je zaplněn sotva z jedné třetiny.
Prezenční listina
Fotky od Honzy

27. - 30. 9. 2007 – 49. Stezka (TAK)

Orientační mapka

Na hodech v Moravanech: "Čau, vole, já su Veronika ze Zlína a budeš se mnou tančit."
(Tanečníkem z donucení byl Dušan K.)

Než fotografové dodají snímky, ráda bych za zdařilou stezku poděkovala (doufám, že za všechny zúčastněné):
1) organizačnímu týmu ve složení Magda, Mrkva a Beran za zajištění všeho
2) svatému Petrovi za počasí, které nám umožnilo vychutnat burčák, bláto i sluníčko a uspořádat neopakovatelné matiné v Břestku
3) Mrkvově mamince za koláčky (Mladej, popros ji o recept, bude zveřejněn na stránkách)
4) obyvatelům Moravan za nevšední zážitek při hodech
5) dodatečně Mírovi za zajištění občerstvení při dvou předchozích stezkách
6) všem kamarádům, že přijeli a byla s nimi zábava a pohoda
Helenka

Fotky od Beranice
Fotky od Oliny
Fotky od Slezáků
Fotky od Šéfíka
Fotky od DuPavlíka

12. 9. 2007 - 9. Ptačí slezina Kabinet
Kolem stolu se dvěma ořechy lísky turecké se nás sešlo hezkých dvanáct plus Ištván. Někteří, pravda, dorazili až po zvonění a kouzelník nepřišel vůbec – škoda, Jeňáre. Kabinety jsou známé tím, že se v nich kují pikle a osnují plány, takže i zde se kulo a osnovalo. Večer pak završila Jindra prohlášením po návratu z WC, že "ženy jsou v nevýhodě, mění se jim vzory". (Evidentně nenavštívila místnůstku s nápisem "Hoši" – někteři muži na některé své vzory taky koukali nevěřícně.)
Poznámka pro neznalé: Na každém WC visí plakát se skloňováním podstatných jmen příslušného rodu. Zatím jsme nikdy neřešili, kde visí střední rod...
Prezenční listina
Fotky od Honzy.

12. 8. 2007 – 8. Ptačí slezina U kladiva
Prezenční listina
Fotky od Honzy

28. 7. - 5. 8. 2007 – Voda
Otava byla jako obvykle pohodová a byla i vzpoura háčků ohledně tábořišť, takže vše bylo tak, jak má být. Vody bylo přes letošní sucho docela slušně. Ba co víc v pondělí z Anína jsme jeli takovým fofrem, že málem nebyl čas na lekání. A dřevěný jez pod kamenným mostem byl celý pod vodou, takže místo na obligátním platu na jezu jsme museli svačit pod jezem na břehu. Jezínku, díky.
Helenka sesbírala a zformulovala postřehy zúčastněných.
A Helenka taky podává situační zprávu o rozhledně na Sedle.

9. - 14. 7. 2007 – Cyklopohoda po Mildovi
Rovnou z Tuště vyrazila pětičlenná cyklovýprava směr SV přes Vysočinu na Žďárské vrchy. Společensky velice vydařená akce, i po sportovní stránce si některé části těla přišly na své – zejména prsty na brzdách. Odnesly to brzdové špalíčky na Věřině kole – holt musí moc razantně brzdit, při té rychlosti... (Beranice: "My jezdíme normálně tak dvacet kilometrů denně." Láďa: "A proč sebou taháte ta kola?")
Podrobnosti najdete v Beraničině "Milém deníčku"

5. - 8. 7. 2007 – Pohoda u Mildy
Milý Mildo,
tak jsme si to v Tušti zase jednou hezky užili a trochu opožděně bychom ti chtěli poděkovat. Pastouška nás přijala vlídně a snad jsme tam žádné škody nezpůsobili. Nakonec nás přijelo právě tak akorát (12) a podle založení jsme podnikali výlety autem (cestou Darja koupila od domorodky kýbl borůvek i s kýblem), pěší (průnik na Červená blata diretisimou od severu se patrně zapíše nesmazatelně do historie trasy jako "Helenčina naučná") nebo na kole (Andrea s Petrofem vaří skvělý pečený bůček, palačinky s ovocem, šampáňo, Kubánský rum...) Jen doufáme, že usedlost neopravíš natolik, že by jí pak pro nás bylo škoda. A taky doufáme, že tě na Stezce uvidíme.
Pozdravuj Barušku (všichni jsme si na ni v její zatáčce vzpomněli).
A ještě jeden dotaz – kde byla původně v Tušti hospoda? Myslím ten rok, jak jsme s dětmi jeli z Nové Vsi do Halámek. Nějak jsme se na tom nemohli shodnout.
Ještě jednou dík a někdy na shledanou.
Helenka
Fotky od Andrey

12. 7. 2007 – 7. Ptačí slezina Na Krásné vyhlídce
Prezenční listina
Fotky od Honzy

23. - 24. 6. 2007 – Svatojánská degustace v Podbrdí
Stejně jako před rokem Jindra sepsala všeříkající zápis, ke kterému je asi zbytečné cokoliv dodávat.

13. 6. 2007 – Nohybský Piknik
Nohybský piknik za hezké účasti Dvanáctky se velice vydařil, i když přiložená mapka dala některým účastníkům dost zabrat (lidé opravdu přicházeli ze všech světových stran). Jen jídla bylo asi pro třikrát víc lidí, než bylo přítomných. Objevili jsme ale hezký rybníček a vzrostlou břízu rostoucí přímo ze skály (až půjdeme – půjdeme-li kdy – Vinořský potok, ukážeme), Řezák objevil mlékárnu a Darja a já hezké noční koupání. Jen Vlado, který nás pozval, nepřišel to nenašel.
Helenka

12. 6. 2007 – Půlsilvestr
Jak pravila Helenka, Ptáci jsou schopni všeho, takže místo Půlsilvestru se konaly dvě separované sleziny – dámská a pánská. Ale jenom hlupák by tvrdil, že ta dvě pohlaví bez sebe vydrží delší dobu, takže nakonec jsme se stejně všichni sešli u jednoho ohně. A byly buřty, bylo pivo, bylo víno červené i bílé, prostě bylo dobře.
Drby z obou společností:
Dámy si přivedly velice kvalitní posilu v podobě Šárky. (Tak že by přecejenom pokus o dívčí válku?)
Pánové si cestu k ohni razili mezi Michalovými úly. Včely byly k návštěvě netečné a makaly jak divé. (Mimochodem Michal nabízí med.)

Fotky od Bohunky

27. 5. 2007 – Říčanský potok
Tak jsme včera oslavili zítřejší Šéfíkovy narozeniny a při té příležitosti došli z otevřených hospod prostých Běchovic obilím, řepkou a kopřivami až do krásné zahradní na statku v Dubči, po hřbetu draka vyšplhali na vyhlídku, abychom navštívili česko-slovenský salónek s Leninem na kře ledové v Dubečku a konečně Šéfíkovu zahrádku, kde pivo a víno teklo proudem a na grilu se stále něco opékalo.
Šéfíku, díky.
Helenka 28. 5.

Fotky od Honzy

12. 5. 2007 – 5. Ptačí slezina – Drinopol, Na Hrádku, Na Závěrce
Květnová Ptačí slezina se vydařila, sešlo se poměrně dost účastníků. Helenčin nápad přitáhl a počasí se na poslední chvíli taky umoudřilo. Bohužel nepřišel žádný pamětník, který by tušil, kde stávala ona bájná Zeď, a tak slíbená zvláštní odměna nemohla být vyplacena. Do bludiště jsme se také pro velkou frontu nepodívali. Zato jsme, schváceni výstupem na největší pražskou horu, začali netradičně kelímkáčem u stánku pod rozhlednou. Po kratším marném čekání na Mirku N. (už prý je v lanovce, ale nebyla) a příchodu Purkrtů jsme se vydali přes Strahov do legendárního Drinopolu. Opravdu to existuje a je to docela útulná hospůdka se sympatickým "indiánským" salonkem. Tady nás Mirka (ještě se dvěma kamarády, kteří se hned zase odpojili) dojela tramvají. Mise pokračovala Na Hrádek, kde přece jen měli otevřeno a kde jsme se docela dobře najedli. Závěrečnou zastávkou byla restaurace Na Závěrce (o pár metrů níže). V celkem příjemném sálku nás zastihli i Bendovi a v zápětí nás přepadlo třičtvrtěnadevět. Čas už byl tedy dosti pokročilý, a tak jsme se pomalu začali vytrácet.
Honza

Presenční listina
Jak to viděla Helenka
Fotky od Honzy

Následující dva odkazy si zaslouží menší vysvětlení, zejména pro absentéry: V Drinopolu nám Pták ukázal nádherné historické foto – a zkuste najít známé tváře. (Ovšem kdo z nás chodil na trasu začátkem 70. let minulého století, že.) Nicméně za pozornost stojí jeho zadní strana, konkrétně levý horní a pravý dolní roh.

Do ankety "Hospoda květnové ptačí sleziny" se zapojilo 12 osob. Celkové skóre je 8 (Drinopol) : 2 (Závěrka) : 1 (Hrádek). Pokud ti součet nedává 12, nepleteš se, avšak Jindra je mladá soudružka a nemá názor.
Helenka

5. - 8. 5. 2007 – Pidistezka Michlova Huť
Hani se přičinila o to, že PIDIstezka byla skutečně v lůně přírody.
Michlova Huť leží 2,5 kiláčku od poslední vesnice Lipka kousek za Vimperkem. Nikde žádné domečky, ani lidé. Popis okolí: vpravo louka les, vlevo louka les, dolů louka, nahoru les a dostatečné množství ovcí, lepší okolí jsme si nemohli přát. Měli jsme štěstí, protože turistické cesty byly březen, duben zavřeny a od 7.5. byly otevřeny. Všude jsme viděli, co napáchal lednový Kyrill, nejhorší situace byla asi na vrcholu Boubína, kde jsme byli v pondělí na výletě.
Počasí bylo dosti děštivé, ale záchranná hospůdka v Lipce s ochotnou obsluhou vše napravila.
Cestou domů jsme se s Věrkou a Pepou zastavili v muzeu na zámku ve Vimperku, kde byla velmi výmluvná (bohužel lihuprostá) výstava "I muži mají své dny".
Magda

Fotky od Alberta
Fotky od Petra Kohútka ("to je ten mladej od Řezáka z práce")
Fotky od Honzy

12. 4. 2007 – 4. Ptačí slezina – Na staré poště
Prý jedna z nestarších slezinových hospod a hned první, která už nefunguje – prodávají tam hračky či co. Místo toho jsme se sešli poblíž v restauraci U Kroka a bylo nás tam požehnaně, mj. protože nás přišla podpořit i spřátelná trasa 13. Ta se ovšem musela do hospody probloudit svým dezorienťákem. Ten mimochodem pořádali loňští vítězové Helenka a kdysi dvanáctkový Saša a zúčastnil se ho i Řezák s tradiční partnerkou Jitkou Šachovou a obsadili hezké třetí místo. Redakce blahopřeje.

Prezenční listina
Fotky od Honzy

31. 3. 2007 – Litovický potok
Poslední etapa Litovického potoka od Litovické tvrze k prameni a přes Hájek podél křížové cesty zpět do Hostivice (na výslovné Šéfíkovo přání).
Litovický potok už je za námi a pramení v šachtě za tratí, kam byl také ulit startovací rum. Kdyby se Pepa cestou neztratil, ani by nebylo o čem psát.

12. 3. 2007 – 3. Ptačí slezina – Na Mělníku
„Natura tenacissimi sumus eorum, quae rudibus annis percepimus“ neboli „Od přírody nejvíce tíhneme k tomu, co jsme se naučili v raném mládí“. Protože to, co jsme se v mládí naučili, je zejména slézat se, slezli jsme se tentokrát pod Pochmaním vedením na rohu ulic Františka Křížka a Heřmanovy na Letné.

Prezenční listina
Fotky od Honzy

10. 3. 2007 – Litovický potok

12. 2. 2007 – 2. Ptačí slezina – U Růženy
„De omnibus dubitandum est (o všem se má pochybovat)“, pravil Aristoteles. Není však třeba pochybovat o tom, že další z mnoha hospod, kam jsme delší dobu chodili na sleziny, byla U Růženy (Žižkov, na rohu Řehořovy a Příběnické ul.)
Místním ohledáním bylo zjištěno, že se tam za ty roky prakticky nic nezměnilo až na obsluhu nahoře bez a zrekonstruované pánské WC – místo žlábku jsou mušle, zato smrad zůstal. Jo, a taky obložili salónek dřevem a udělali rákosový akustický strop. A whiska jim ve 3/4 na 9 ani nevystačila pro všechny.

Prezenční listina

12. 1. 2007 – 1. Ptačí slezina – U Holanů
Počasí dělá letos skutečné divy a příroda je celá tumpachová. Ptáci hýří aktivitou od samého začátku roku a tento e-mail od nich přišel pouhý den před prvním dvanáctým:
Liška mění srst, nikoli zvyky (Vulpes pilum mutat, non mores), je název mimořádné akce, kterou vyhlašujeme pro rok 2007.
Každý měsíc dvanáctého navštívíme jednu historickou slezinovou hospodu (nebo alespoň její blízké okolí). První na řadě je hospoda U Holanů (roh Londýnské a Záhřebské), a to 12. ledna 2007 v 19 hod.
Úkolem přítomných bude mimo jiné zdokumentovat návštěvu a navrhnout další hospodu na příští měsíc. Připomínky a návrhy jsou vítány, potvrzení účasti (kvůli rezervaci) také.
Na setkání U Holanů se těší
PTÁCI

A jak to dopadlo?

Mimo jiné se konstatovalo, že k Holanům se chodilo nejdéle v celé historii slavné trasy 12. A i po letech to tam bylo celkem fajn. (Proč tam nezačít zase chodit? Rozhodně je to blíž centru než KaK.) Dále bylo zjištěno, že to s tou sklerózou není tak špatné a máme vystaráno na cca 3 roky (odečteme-li prázdniny a Silvestry). A možná přijde i kouzelník.
Honza

První na řadě byla 12. ledna 2007 hospoda U Holanů, kde jsme se scházívali minimálně dvanáct let a dvanáct měsíců. Honza Vokáč nám dokonce k této příležitosti vyhotovil pamětní list.
Jelikož úkolem přítomných bylo mimo jiné připít Mrkvovi na zdraví (splněno) a zdokumentovat návštěvu, těšíme se na fotky a na zprávu, kde že se sejdeme 12. února.
Helenka

Vydařenost akce dokumentují:
presenční listina,
fotky od Honzy a Beranice.

6. 1. 2007 – Šárecký potok
Druhá etapa: Šárecký potok se nám změnil na Litovický
Když se nás tolik (8) šťastně sešlo na konečné tramvaje v Divoké Šárce, nemohli jsme si nedat u stánku startovní grog. Zahajovací sestup po schodech neschodech byl pro Jindru téměř kritický, ale naštěstí se zotavila v údolí, zatímco vrcholová skupina zdolávala vrchol Džbánu (363 m). Nenechali jsme se zviklat Láďou, který nás chtěl směrovat po proudu dolů zase k Vltavě, a při ústí potoka do vodní nádrže Džbán jsme provedli úlitbu i úpitbu. Podle vody, kolejí, zdi obory Hvězda a konečně i nad potokem bystře tekoucím v podzemí jsme k Magdině radosti dorazili až k Ruzyňské věznici, kde nám mohla objasnit rozdíl mezi ostnatým a žiletkovým drátem. Nedostatek restaurací cestou jsme si bohatě pivem a brambůrkami vynahradili v hospůdce na Starém náměstí v Ruzyni, odkud jsme se za tmy po cílovém přípitku rozjeli domů. A příště snad dojdeme až do Hostivic.
Helenka

Předchozí roky:
1999, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023