Návrat na hlavní stránku
dvanáct dvanáct dvanáct
příští slezina: 2. 5. U Šumavy
Rozhledna u Sušice má všechna povolení, stavba začne na jaře

 

Rozhledna u Sušice má všechna povolení, stavba začne na jaře

 

ČR-rekreace-rozhledna-Šumava

 

 

 

PODMOKLY (Klatovsko) 23. prosince (ČTK) - Stavba dřevěné sedmadvacetimetrové rozhledny nad Albrechticemi začne na jaře příštího roku, až Západočeské muzeum na místě ukončí archeologický průzkum. Sdružení pro obnovu rozhledny na Sedle, která by měla posílit turistický ruch na Sušicku, má už druhé stavební povolení, jež nabylo právní moci. Nyní shání peníze a materiál od sponzorů. ČTK to řekl šéf sdružení Petr Pavlíček.

"Na Silvestra pořádáme 21. pochod na Sedlo, kde představíme projekt rozhledny. Sraz je v 08:00 u kaple v Podmoklech," dodal.

První stavební povolení napadli archeologové. Stavba prý poničí unikátní keltské hradiště, jedno z nejvýše položených v České republice, které má šanci získat statut národní kulturní památky. Tvrdili, že rozhledna výhled nezlepší. Námitky přezkoumal kraj.

Podle starostky Sušice Jiřiny Rippelové projekt za 2,5 milionu až tři miliony korun výrazně podnítí turistický ruch v oblasti. "Stavba nemůže hradiště poškodit. Sdružení ji chce postavit na místě staré vojenské hlásky a musí zajistit archeologický průzkum," uvedla. Sdružení požádalo o peníze ministerstvo pro místní rozvoj, shání pomoc a materiál od sponzorů. Dále prodává 142 schodů na rozhlednu, dosud jich "udalo" 44, každý po 5000 Kč. Z výnosu uhradí archeologický průzkum, který podpoří i krajský úřad.

Archeologové tvrdí, že rozhledna není nutná, neboť do osmi kilometrů je vyšší hrad Kašperk i rozhledna na Svatoboru a na Javorníku. "Výhled ze Sedla je jedinečný, máme zpracovány odborné posudky," uvedl Pavlíček. Podle něj zabere dřevěná stavba pouze 60 až 80 metrů čtverečních, betonové budou jen patky věže.

"Žádné bufety, klubovny, antény ani elektřinu tam nechceme," řekl Pavlíček. Sdružení si je vědomo, že právě hodnota této lokality, schované v lese, bude přitahovat. Hradiště bylo využíváno do středověku, pozdější majitel panství ho zachoval. Za války tam byly hlásky Němců, které vystřídali pohraničníci.

Václav Prokš fcz231457 dec 05